Košík

Moderný prsten Zlatý rez - meď

Prsten je vyrobený z medi a jeho šírka je nastaviteľná v rozmedzí 18 - 20 mm. Hlava prstenu je vysoká 14 mm.

17,60 

ks

Zlatý rez

Krása rovná sa primeranosť? Je to polovica všetkých vecí? To rozhodne nie.

Ako zlatý rez sa označuje pomer o hodnote približne 1,618. V umení je pokladaný za ideálny proporciu medzi rôznymi dĺžkami. Zlatý rez vznikne rozdelením úsečky na dve časti tak, že pomer väčšej časti k menšej je rovnaký ako pomer celej úsečky k väčšej časti. Hodnota tohto pomeru je rovná iracionálnemu číslu

Už najmenej od renesancie využívajú zlatý rez umelci vo svojich dielach, najmä vo forme tzv. Zlatého obdĺžnika sa zlatý rez vyskytuje ako pomer strán. Zlatý rez pôsobí esteticky priaznivým dojmom; pomer zlatého rezu možno tiež pozorovať aj v prírode.

Zlatý rez sa vyskytuje v prírode vo forme Fibonacciho postupnosti. Listy rastlín, ak vyrastajú jednotlivo, sú na vetvičkách rozložené tak, že každý list vyrastá nad predchádzajúcim listom viac či menej posunutý o určitý uhol. V dolnej časti stonky sú listy staršie a väčšie, pri vrchole mladšie a menšie. Všetky listy sú rovnomerne osvetľované Slnkom, menšie netienia väčším, ktoré majú dlhšiu stopky. Ďalším prejavom zlatého rezu je usporiadanie semien slnečnice alebo smrekové šišky, v ktorých sú šupiny rozmiestnené ako špirála, alebo točité schody. Toto rozmiestnenie je tiež veľmi dobre vidieť u ananásu. Ďalším prejavom zlatého rezu v prírode je logaritmické špirála, ktorá nemení tvar a rastie rovnako do dĺžky i do šírky. Jej prejavom je rast neživých častí živého tvora. Môžu to byť vlasy, nechty, zobáky, zuby, rohy, parohy alebo schránky mäkkýšov. Čím viac sa jej zakrivenie líši od zakrivenie kružnice, tým menej pripomína špirálu. Mierne ohnutý sloní kel i husto točená ulitky ulitníky sú v tomto ohľade príbuzných. Turovitým kopytníkům, medzi ktoré patrí aj náš hovädzí dobytok a ovce, rastú rohy do špirály. Nebýva to vždy na prvý pohľad zreteľné, pretože obyčajne sú len časťou jedného závitu špirály, ale niektoré sú priamo ukážkou priestorové logaritmickej špirály, napr. Africký kudu. Špirálu nájdeme v kla slona alebo zuba narvala. Narval má zubov veľmi málo, iba v hornej čeľusti. Samce jeden z týchto zubov narastie do obrovských rozmerov. Je to vždy ľavý zub a na povrchu je špirálovitá štruktúra. Na ľudskom tele možno zlatý rez pozorovať vtedy, ak sa výška postavy (od temena hlavy) delí vzdialenosťou pupka od zeme. Normálne vyvinutá postava dospelého človeka udáva číslo 1,618; môžu samozrejme byť aj malé odchýlky - záleží na presnosti merania.

Schránka hlavonožcov loděnky je ilustráciou logaritmickej špirály. Najlepšie sa o tom presvedčíme na priereze ulity. Prepážky, ktoré ju rozdeľujú na komôrky, svedčí o tom, ako loděnka rástla. Logaritmické špirála je príznačná pre neživé časti živého organizmu ulity ulitníkov. Tiež hmyz sa k svetlu blíži po logaritmickej špirále. Pohybuje sa tak, aby svetlo videl stále pod rovnakým uhlom.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org

Prsteň je vyrobený z medi a nakoľko väčšina je nastaviteľná v rozmedzí 18 - 20 mm. Hlava prsteňa je vysoká 14 mm.

Môžeme Vám poradiť?

Ak ste nenašli všetky informácie v popise produktu, neváhajte nás kontaktovať. Radi Vám pomôžeme s výberom.

Z rovnakej kategórie